Abychom naše domovy zútulnili, používáme spoustu nejrozličnějších doplňků. Ty nemají jinou funkci, než dotvářet atmosféru. Patří sem nejrůznější obrazy, ozdobné předměty, a také sušené květiny.
Ty však mají tu nevýhodu, že coby živé organismy, byť již mrtvé a usušené, mají tendenci se rozkládat a po čase se rozpadat. Lístky ztrácí svou barvu, lámou se, vůně, která se nám tak líbila, je pryč.
Faktem je, že s tím toho příliš nenaděláme. Je to zkrátka součást přirozeného cyklu. Co však můžeme, je poměrně značně prodloužit dobu, kterou bude trvat, než rostlina do tohoto stádia dospěje. Pomoci může jak dobrý výběr, tak správná péče.
Je jasné, že v běžných supermarketech specializované výrobky velké kvality prakticky nenajdete. To platí i o květinách, ty usušené nevyjímaje. Ano, vypadají velmi dobře a jsou pěkně naaranžované, avšak dlouho nevydrží. Proto je lepší kupovat v odborných obchodech. Tam vám mohou pomoci radou.
Dobrá, přinesli jsme si naši novou dekoraci domů, a chceme, aby nám náš domov zdobila hodně dlouho. Jak toho můžeme dosáhnout?
Základem je správný výběr místa, kam ji postavíme. Většina z nás ji automaticky postaví tam, kde se nám líbí nejvíce. Ovšem už se neptáme, zda se tam líbí i oné květině. I když je totiž již suchá, stále v ní probíhají určité procesy.
Pokud ji tedy chceme zakonzervovat co nejdéle, je ideální místo bez přímého slunečního světla. Pokud ji postavíte na jižní okno, pak nebuďte příliš překvapeni, že brzy ztratí barvu a zbude z ní šedivá hromádka suchých listů a květů.
Další věcí, na kterou je třeba dávat pozor, je vlhkost. Naprosté většině biologických materiálů, mezi které patří například dřevo, přílišná vlhkost neprospívá. Proto je ideální nějaký suchý koutek, nejlépe také se stálou teplotou.
Pokud se budete těmito radami řídit, nemusíte se obávat, že o svou sušenou květinu brzy přijdete, nebo že ztratí svůj dekorativní účel. Naopak, bude vám dělat radost ještě hodně dlouho.