Len setý se v našich zemích pěstuje už opravdu od nepaměti. Dokonce jej znali už staří Egypťané, kteří jej pojmenovali Linum usitatissimum, což v překladu znamená len nejužitečnější. V minulosti z něj naši předkové vyráběli především provazy a oblečení. Dnes se ale zaměříme na jinou část této rostliny, a to na tu nejdůležitější, tedy semena.
Lněné semínko je ploché, má hnědou nebo zlatavou barvu a kapkovitý tvar. Díky svým velice prospěšným účinkům na lidské zdraví se probojoval až na seznam superpotravin (superfood). Velmi vychvalována jsou hlavně kvůli velkému obsahu vlákniny, zdravých tuků a proteinů. Těchto látek v sobě obsahují až 40 %. Jako další obsahují velkou spoustu minerálů, jako například zinek, železo, hořčík, mangan, draslík, selen, vápník a spoustu dalších. Třetinu lněného semínka tvoří omega 3 mastné kyseliny a nalezneme v něm i vitamíny z řady B a E.
Účinků na naše zdraví má hned několik:
· Pozitivní vliv na srdeční a mozkovou činnost a snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
· Vlivem velkého obsahu vlákniny napomáhá při procesu správného trávení. Také snižuje kyselost v žaludku a zmírňuje zažívací potíže (pálení žáhy, zánět žaludku, nevolnost, zácpa).
· Sliz, který semínko po namočení vytváří, chrání hltan a potlačuje bolest v krku
· Fytoestrogeny, které jsou v semínku obsaženy napomáhají při nastolení hormonální vyrovnanosti. Ve veliké oblibě jej mají i budoucí maminky, které jej konzumují před porodem, protože uvolňuje porodní cesty a podporuje tvorbu mléka.
· Je užitečným pomocníkem při hubnutí. Pomocí rozpustné vlákniny, kterou obsahuje, zabraňuje kolísání cukru v krvi, díky čemuž se lépe spaluje tuk a vy tak hubnete.
Abychom dosáhli výše popsaných účinků je vhodné jej konzumovat bez teplené úpravy. Pokud si jej přidáváte do kaší, dejte jej zde až po dovaření. Nejlepší je rozmixované, protože celé naše tělo nedokáže zpracovat. Pro vegany je také představuje skvělou náhražku vajec do pečení a různých receptů.