Jedná se o ovoce, kterému se přezdívá “goji”. Chuť goji se podobá šípku, rozinkám nebo brusinkám. Respektive je sladší než šípek, ale trpčí než rozinky. Dá se jíst nejen sušená “na chuť”, ale lze z ní připravovat čaje, šťávy nebo tablety, které slouží jako doplněk stravy . Nejčastěji se využívá právě její sušená podoba do různých snídaní, jako jsou kaše, jogurty nebo smoothie. Dá se ovšem zařadit i do slaných jídel – jako jsou saláty.
Proč je kustovnice tak zázračná?
Obsahuje totiž až 18 druhů aminokyselin, stopové minerály – zinek, měď, železo, hořčík, … ale i minerály – A, B, C či betakaroten. Chlubí se zároveň i 500 krát větším obsahem vitamínu C než má pomeranč a funguje i jako protizánětlivé činidlo.
V čem kustovnice pomáhá lidskému tělu?
– V první řadě posiluje imunitu, proto je dobré zařadit ji do jídelníčku alespoň v zimních měsících. Stejně tak je známá tím, že zpomaluje stárnutí a prodlužuje život – silný antioxidant.
– Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
– Pomáhá hubnout.Plody kustovnice obsahují hodně vlákniny, která reguluje hladinu cukru v krvi. Zároveň zpomaluje trávení a prodlužuje pocit sytosti.
– Podporuje sexuální funkce(mužskou plodnost). Ustáluje menstruační cyklus, zmírňuje menstruační bolest nebo ranní nevolnosti během těhotenství. Po nadměrné konzumaci alkoholu je vhodná pro zklidnění bolestí hlavy a dodání energie.
– Zlepšuje náladu, zvyšuje kvalitu spánku a podporuje funkce mozku.
– Údajně také zpomaluje růst nádorových buněk– snižuje výskyt rakoviny a zastavuje růst nádoru. S tím souvisí i posílení činnosti jater, ledvin nebo střev a působení proti chronickému kašli či zmírňování alergických reakcí.
– Působí proti stresu, má kladné účinky na pleť a je vhodná pro bezlepkovou dietu nebo jako potravina při paleo či RAWstravování.
Kustovnici lze sehnat téměř v kterémkoli obchodě s potravinami, ale jistotou je návštěva zdravé výživy. K dostání je v již zmíněné sušené podobě, ale také jako čaj nebo 100% lisovaná šťáva.